Sayı: 1

Sayı: 1
 • İndirme Sayısı 387
 • Tarih 22 Haziran 2023
İNDİR

  Kıymetli Müfekkir Dergi Okurları,

  Geçmişi ile bağlarını koparan toplumlar geleceği ile bağ kurmakta zorlanırlar. Fikri olmayan, geçmişi ile bağ kurmayıp geleceğini düşünmeyen toplumlar, ileride var olamayacaklarının veya esaret altında yaşayacaklarının zeminlerini hazırlamış olurlar. Ancak unutulmamalıdır ki, kuru fikir yani harekete geçirmeyen fikir, bir süre sonra slogandan ibaret olur ve hiçbir işe yaramaz hale gelir. O sebeple, fikirle birlikte harekete geçmek de gerekmektedir. Bu hareketin tarzı ise yokuş aşağı yuvarlanan taş gibi bir sağa bir sola yalpalanıp durmak değil, var olduğu toplumda iyilik ve güzelliklere sebep olacak hareketlerdir. Bu hareketlerin temelini ise medeniyet oluşturmaktadır. Şehirde, sokakta, evde, kısacası insanın olduğu her yerde medeniyet var olduğu müddetçe, o toplumun insanları yaşantılarından memnun olacaklardır.

  Fikir, sanatta, edebiyatta hülasa her yerde var olur. Fikrin yapısını oluşturan ise medeniyettir. İnsanları iyiliğe, güzelliğe çağırmak ve dünyanın en uç noktasındaki insanın dahi gönlüne dokunabilmek, medeniyet inşasının neferleri olabilmek için geçmişi ile bağını diri tutarak, geleceğe yatırım niyetiyle bir köprü olma gayesini taşıyacak olan Müfekkir Dergi, ilk sayısını yayımlamanın heyecanını yaşıyor. Müfekkir’in fikir yürüten, düşünen ve düşündüren gibi birçok manası var. 2023 yılının Temmuz ayıyla birlikte düşünen ve düşündüren, düşündüğünü yansıtan ve yansıttığını gönüllere dokundurma niyetiyle hareket eden bir dergi olarak yola çıktık. Müfekkir gönüller arası bir köprü kurma gayretiyle bu köprüden fikirlerini geçirecek ve okurlarıyla 3 ayda bir buluşacak nasipse.

  Müfekkir Dergisi’nin ilk sayısını siz kıymetli okurlarımıza emanet ediyor, çalışmaları ile katkıda bulunan tüm yazar ve şairlerimize, arka planda büyük emeklerle çalışan yayın kurulumuza teşekkür ediyorum.

  Ahmet Hamdi Köksal
  Müfekkir Dergi Genel Yayın Yönetmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir